Транспорт вазирлигининг очиқ ҳайъат ва кенгаш мажлисларида ахборот излашни амалга ошираётган жисмоний ёки юридик шахсларнинг ҳозир бўлиш тартиби
Ахборотдан фойдаланувчиларнинг Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлигининг очиқ ҳайъат мажлисларида ҳозир бўлиш тартиби тўғрисидаги
ЙЎРИҚНОМА
Транспорт вазирлиги фаолиятининг очиқлиги соҳасидаги муносабатларни тартибга солиш бўйича очиқ мажлислар ишини ташкил этиш Ўзбекистон Республикасининг “Давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари фаолиятининг очиқлиги тўғрисида”ги Қонуни ва амалдаги бошқа тегишли норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ҳамда мазкур соҳада қабул қилинган тегишли Йўриқномага мувофиқ амалга оширилади.
I боб. Умумий қоидалар
1. Ўзбекистон Республикасининг “Давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари фаолиятининг очиқлиги тўғрисида”ги Қонунининг 7-моддасига асосан, вазирликнинг фаолияти тўғрисидаги ахборот излашни амалга ошираётган жисмоний ёки юридик шахс ахборотдан фойдаланувчи ҳисобланади.
2. Мазкур Йўриқнома талаблари вазирлик томонидан очиқ ҳайъат мажлисида иштирок этиш учун таклиф этилган шахсларга нисбатан тадбиқ этилмайди.
3. Вазирликнинг ҳайъат мажлислари очиқ тарзда ўтказилади, қонун ҳужжатларида назарда тутилган ҳоллар бундан мустасно.
4. Вазирликнинг очиқ ҳайъат мажлислари кун тартиби лойиҳалари, улар ўтказиладиган сана, жой ва вақти Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири томонидан тасдиқланади.
5. Вазирликнинг расмий веб-сайти ҳамда ахборот стендида очиқ ҳайъат мажлисларининг кун тартиби лойиҳалари, улар ўтказиладиган сана, жой ва вақт ҳамда бошқа зарур ахборотлар мажлис ўтказилишидан камида уч кун олдин жойлаштирилиши шарт.
II боб. Ахборотдан фойдаланувчиларнинг очиқ ҳайъат мажлисларида қатнашишини ташкил қилиш
6. Ахборотдан фойдаланувчи очиқ ҳайъат мажлисларида қатнашиш учун вазирликка сўров билан мурожаат қилади. Сўров Ўзбекистон Республикасининг “Давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари фаолиятининг очиқлиги тўғрисида”ги Қонунининг 20-моддасида белгиланган талабларга мувофиқ расмийлаштирилади.
Ахборотдан фойдаланувчининг идентификациялаш имкониятини берадиган маълумотлар кўрсатилмаган сўровлар аноним ҳисобланади ва кўриб чиқилмайди.
7. Ахборотдан фойдаланувчи очиқ ҳайъат мажлисида қатнашиш учун вазирликка сўров билан мурожаат қилган тақдирда, ушбу сўров шу куннинг ўзида махсус журналда рўйхатга олинади ва зудлик билан кўриб чиқилади. Мазкур журнал вазирилик ҳайъати масъул котиби томонидан юритилади.
8. Сўровга асосан ҳайъат масъул котиби ахборотдан фойдаланувчини очиқ ҳайъат мажлисида иштирок этувчилар рўйхатига киритади ҳамда бу ҳақда уни хабардор қилади. Очиқ ҳайъат мажлисининг ўтказилиш санаси, вақти ёки жойи ўзгарган тақдирда, бу ҳақда ахборотдан фойдаланувчиларга маълум қилинади.
9. Ахборотдан фойдаланувчилар очиқ ҳайъат мажлисига шахсини тасдиқловчи ҳужжати асосида киритилади.
10. Ахборотдан фойдаланувчилар очиқ ҳайъат мажлисига келмаган тақдирда, ҳайъат масъул котиби томонидан бу ҳақда махсус журналга ёзиб қўйилади.
11. Очиқ ҳайъат мажлисининг ўтказилиши режалаштирилган залнинг ташкилий-техник имкониятлари ҳамда ахборотдан фойдаланувчилар сонидан келиб чиқиб, улар учун жой тайёрланади. Ахборотдан фойдаланувчилар очиқ ҳайъат мажлиси ўтказиладиган залга махсус журналдаги қайд этиш кетма-кетлиги асосида жойлаштирилади.
Ахборотдан фойдаланувчилар сонининг кўплиги сабабли, уларни очиқ ҳайъат мажлиси ўтказилаётган залга жойлаштириш имкони бўлмаган тақдирда, улар очиқ ҳайъат мажлисининг боришини видео тасвир орқали монелексиз кузатиб боришлари мумкин бўлган хонага жойлаштирилиши мумкин.
12. Очиқ ҳайъат мажлисида иштирок этиш истагини билдирган ахборотдан фойдаланувчиларни рўйхатга олиш мажлис ўтказилиши режалаштирилган кунга бир иш куни қолганда тўхтатилади.
13. Ахборотдан фойдаланувчилар очиқ ҳайъат мажлиси бошлангунга қадар белгиланган жойга этиб келиши, рўйхатдан ўтиши ва белгиланган жойга ўтириши лозим. Ахборотдан фойдаланувчилар ҳайъат йиғилишига раислик қилувчи томонидан мажлис бошланганлиги эълон қилингандан сўнг келган тақдирда, кечикиб келган ҳисобланади ва ҳайъат мажлисига киритилмайди.
14. Ахборотдан фойдаланувчилар очиқ ҳайъат мажлисининг тасдиқланган Регламентида белгиланган тартибда мажлисда ҳайъат аъзоларига саволлар билан мурожаат қилиш ҳуқуқига эга.
15. Ахборотдан фойдаланувчи томонидан ҳайъат мажлислари давомида ҳайъат мажлиси муҳокамасига тааллуқли бўлмаган ва ушбу мажлисда муҳокама қилинмаган масалалар бўйича фикр-мулоҳазалар билдирилган ёки саволлар билан мурожаат этилган тақдирда, унга мазкур масала бўйича ахборот олиш тартиби тушунтирилади.
16. Ахборотдан фойдаланувчи ҳайъат мажлиси ўтказилаётган вақтда тартибни бузмаслиги шарт. Ахборотдан фойдаланувчи мажлис ўтказилаётган вақтда тартибни бузган тақдирда, раислик қилувчи томонидан огоҳлантирилади.
Ахборотдан фойдаланувчи тартибни такроран бузган тақдирда, у раислик қилувчи томонидан мажлис ўтказилаётган залдан чиқариб юборилади. Мазкур ҳолат юзасидан ҳайъат масъул котиби далолатнома тузади ва далолатнома раислик қилувчи томонидан имзоланади.
17. Ахборотдан фойдаланувчиларга очиқ ҳайъат мажлисини фотосуратга, видео тасвирга олишга, овоз ёзиш воситаларидан фойдаланишга рухсат берилмайди.
18. Ҳайъат мажлиси баённомасида очиқ ҳайъат мажлисларида қатнашган ахборотдан фойдаланувчиларнинг иштироки ҳақида тегишли маълумотлар кўрсатилиши лозим.
III боб. Якуний қоида
19. Ахборотдан фойдаланувчиларнинг вазирликнинг очиқ ҳайъат мажлисларида ҳозир бўлиши билан боғлиқ барча тартиб-қоидалар Ўзбекистон Республикасининг “Давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари фаолиятининг очиқлиги тўғрисида”ги Қонунига мувофиқ тартибга солинади.

Порядок присутствия физических или юридических лиц, осуществляющих поиск информации на открытых заседаниях коллегии и совета Министерства транспорта
ИНСТРУКЦИЯ
О порядке присутствия пользователей информации на открытых заседаниях коллегии Министерства транспорта Республики Узбекистан
Организация работы открытых заседаний по регулированию отношений в сфере открытости деятельности Министерства транспорта осуществляется в соответствии с Законом Республики Узбекистан «Об открытости деятельности органов государственной власти и управления» и другими действующими нормативно-правовыми актами и соответствующей Инструкцией, принятой в данном пункте.
Глава I. Общие положения
1. В соответствии со статьей 7 Закона Республики Узбекистан «Об открытости деятельности органов государственной власти и управления» пользователем информации является физическое или юридическое лицо, осуществляющее поиск информации о деятельности министерства.
2. Требования настоящей Инструкции не распространяются на лиц, приглашенных министерством для участия в открытом заседании коллегии.
3. Заседания коллегии Министерства проводятся в открытом доступе, за исключением случаев, предусмотренных законодательством.
4. Проекты повестки дня, дата, место и время проведения открытых заседаний коллегии Министерства утверждаются Министром транспорта Республики Узбекистан.
5. Проекты повестки дня заседаний открытых коллегий на официальном веб-сайте Министерства и информационном стенде, дата их проведения, место и время и другая необходимая информация должны быть размещены не позднее чем за три дня до проведения заседания.
Глава II. Организация участия пользователей информации в открытых заседаниях коллегии
6. Пользователь информации обращается в министерство с просьбой принять участие в открытых заседаниях жюри. Запрос оформляется в соответствии с требованиями, установленными статьей 20 Закона Республики Узбекистан «Об открытости деятельности органов государственной власти и управления»
Запросы, в которых не указана информация, позволяющая идентифицировать пользователя информации, являются анонимными и не подлежат обработке.
7. В случае обращения пользователя информации с запросом в министерство для участия в открытом заседании коллегии данный запрос в тот же день регистрируется в специальном журнале и немедленно рассматривается. Журнал ведет ответственный секретарь коллегии министерства.
8. На основании запроса ответственный секретарь коллегии вносит пользователя информации в список участников открытого заседания коллегии и информирует его об этом. В случае изменения даты, времени или места проведения открытого заседания коллегии об этом сообщается пользователям информации.
9. Пользователи информации допускаются на открытое заседание коллегии на основании документа, удостоверяющего личность.
10. В случае неявки пользователей информации на открытое заседание коллегии об этом записывается ответственным секретарем коллегии в специальный журнал.
11. Исходя из организационно-технических возможностей зала, где планируется проведение открытого заседания коллегии, а также количества пользователей информации, для них будет подготовлено место. Пользователи информации размещаются в зале, где проводится открытое заседание коллегии, на основе последовательности записей в специальном журнале.
В связи с большим количеством пользователей информации, в случае невозможности их размещения в зале, где проводится открытое заседание коллегии, они могут быть помещены в помещение, где они смогут следить за ходом заседания открытой коллегии посредством видеосъемки.
12. Регистрация пользователей информации, выразивших желание участвовать в открытом заседании коллегии, приостанавливается за один рабочий день до планируемого заседания.
13. Пользователи информации до начала открытого заседания коллегии должны прибыть к месту назначения, зарегистрироваться и сесть в указанное место. В случае прибытия пользователей информации на заседание коллегии после объявления начала заседания считается задержанным и не включается в заседание коллегии.
13. Пользователи информации имеют право обращаться с вопросами к членам коллегии на заседании в порядке, установленном утвержденным Регламентом открытого заседания коллегии.
В случае выражения пользователем информации мнений или обращения с вопросами, не относящимся к обсуждению заседания коллегии в ходе заседаний коллегии и не обсуждаемым на данном заседании, ему разъясняется порядок получения информации по данному вопросу.
14. Пользователи информации имеют право обращаться с вопросами к членам коллегии на заседании в порядке, установленном утвержденным Регламентом открытого заседания коллегии.
15. В случае выражения пользователем информации мнений или обращения с вопросами, не относящимся к обсуждению заседания коллегии в ходе заседаний коллегии и не обсуждаемым на данном заседании, ему разъясняется порядок получения информации по данному вопросу.
16. Пользователь информации обязан не нарушать порядок во время заседания правления. Пользователь информации предупреждается председателем в случае нарушения порядка во время собрания.
В случае повторного нарушения пользователем информации порядка он исключается председательствующим из зала проведения заседания. По данному факту ответственный секретарь коллегии составляет акт и акт подписывается председательствующим.
17. Пользователям информации не разрешается фотографировать открытое заседание коллегии, снимать видео, использовать средства звукозаписи.
18. В протоколе заседания коллегии должны быть указаны соответствующие сведения об участии пользователей информации, присутствовавших на заседаниях открытой коллегии.
Глава III. Заключительное правило
19. Все процедуры, связанные с пребыванием пользователей информации на открытых заседаниях коллегии Министерства, регулируются в соответствии с Законом Республики Узбекистан «Об открытости деятельности органов государственной власти и управления».