Ишлаб чиқиладиган қонунчилик ҳужжатлари ва норматив ҳужжатлар лойиҳаси
Regulation.gov.uz портали орқали Транспорт вазирлиги томонидан ишлаб чиқилган норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳалари матни билан танишинг !
Т.р.
Ҳужжат номи
Ҳужжат тури
Лойиҳа "ID"си
Муҳокамага қўйилган санаси
Муҳокамани якунлаш санаси
1 Ўзбекистон Республикаси фуқаро авиациясида тиббий-учиш комиссиялари аъзоларини тайинлаш тўғрисидаги авиация қоидаларини тасдиқлаш ҳақида Идораларнинг буйруқ ёки қарори 74894 04.01.2023 19.01.2023
2 Фуқаро авиацияси соҳасида рухсат бериш тартиб-таомилларидан ўтиш тартибини янада такомиллаштириш тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси қарори 74815 17.01.2023 01.02.2023
3 “Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамияти активларидан самарали фойдаланиш чора-тадбирлари тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси қарори 73269 26.12.2022 10.01.2023
4 Ҳаво транспортида йўловчи ва багаж ташиш қоидаларига ўзгартиришлар киритиш тўғрисида Идораларнинг буйруқ ёки қарори 72294 29.11.2022 14.12.2022
5 Ўзбекистон Республикаси фуқаро авиациясида тиббий кўрикдан ўтганлиги ҳақида тиббий хулоса бериш тўғрисидаги авиация қоидаларини тасдиқлаш ҳақида Идораларнинг буйруқ ёки қарори 72282 29.11.2022 14.12.2022
6 Ўзбекистон Республикасининг “Хавфли юкларни ҳаво транспортида ташиш қоидалари”га (ЎзР АҚ-198) ўзгартиришлар киритиш тўғрисида Идораларнинг буйруқ ёки қарори 72276 25.11.2022 10.12.2022
7 Сиқилган табиий газда, суюлтирилган нефть газида ёки дизель ва газсимон ёқилғи аралашмасида ишлайдиган транспорт воситаларининг хавфсизлиги тўғрисида умумий техник регламентга ўзгартиришлар ва қўшимчалар киритиш ҳақида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси қарори 71957 30.11.2022 15.12.2022
8 “Uzbekistan Airports” АЖ ва “Air Marakanda” МЧЖ ХК ўртасида давлат-хусусий шериклик тўғрисида тузилган битим доирасида янги ёқилғи қуйиш мажмуасини қуриш зарурати юзасидан “Самарқанд” халқаро аэропортининг узлуксиз ишлашини таъминлаш тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси қарори 69200 18.10.2022 02.11.2022
9 “Шаҳар йўловчилар транспортида (таксидан ташқари) айрим тоифадаги фуқароларга бепул юриш ҳуқуқини берувчи ягона гувоҳномаларни бериш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида”ги буйруқ, шунингдек унга ўзгартириш ва қўшимчаларни ўз кучини йўқотган деб топиш ҳақида Идораларнинг буйруқ ёки қарори 68733 24.09.2022 09.10.2022
10 Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Фуқаро авиацияси агентлиги фаолиятини ташкил этиш тўғрисида  Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси қарори 68393 23.09.2022 08.10.2022
11 “Ислом Каримов номидаги “Тошкент” халқаро аэропортининг янги юк терминали қурилишини ташкил этиш тўғрисида”  Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси қарори 67981 20.09.2022 05.10.2022
12 Муомалага чиқарилаётган ғилдиракли транспорт воситаларининг хавфсизлиги тўғрисида умумий техник регламентни тасдиқлаш ҳақида  Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси қарори 66682 30.08.2022 14.09.2022
13 Шаҳар йўловчилар транспортида (таксидан ташқари) айрим тоифадаги фуқароларга бепул юриш ҳуқуқини берувчи ягона гувоҳномаларни бериш тартиби тўғрисидаги низомга ўзгартиришлар ва қўшимча киритиш ҳақида Идораларнинг буйруқ ёки қарори 66666 19.08.2022 03.09.2022
14 Xalqaro shartnomani tasdiqlash to‘g‘risida Ўзбекистон Республикаси Президенти қарори 65989 16.08.2022 31.08.2022
15 Ҳудудларда йўловчи ташиш тизимини янада ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Президенти қарори 65592 10.08.2022 25.08.2022
16 Вазирлар Маҳкамасининг 2003 йил 4 ноябрдаги 482-сон қарори билан тасдиқланган Автомобиль транспортида йўловчилар ва багажни ташиш қоидаларига қўшимчалар киритиш ҳақида  Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси қарори 65260 11.08.2022 26.08.2022
17 Ўзбекистон Республикасининг Логистика самарадорлиги индексида ўрнини яхшилаш чора-тадбирлари тўғрисида  Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси қарори 64632 23.07.2022 07.08.2022
18 Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Замонавий туристик классдаги автобусларни харид қилган тадбиркорлик субъектлари харажатларининг бир қисмини субсидиялаш тартиби тўғрисида”ги   Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси қарори 63426 28.06.2022 13.07.2022
19   Тошкент метрополитенининг биринчи даражали ҳаракат хавфсизлигини   Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси қарори  62729  22.06.2022  07.07.2022
20  Автомобиль йўлларига ажратилган минтақа учун зарур ер участкаларини аниқлаш, йўл бўйи минтақасини белгилаш ва улардан фойдаланиш тартиби тўғрисидаги вақтинчалик низомни тасдиқлаш ҳақида   Идораларнинг буйруқ ёки қарори   62281 03.06.2022  18.06.2022
21   Ажратилган минтақа ва муҳофаза зоналари ва чегараларида темир йўл транспорти ерларининг ўлчамини белгилаш ва улардан фойдаланиш тартиби тўғрисидаги вақтинчалик низомни тасдиқлаш ҳақида  Идораларнинг буйруқ ёки қарори   62199 02.06.2022   17.06.2022
22   Автомобилда ташувчи томонидан ҳайдовчиларга йўл ҳаракати хавфсизлиги масалалари бўйича йўл-йўриқлар бериш тартиби тўғрисидаги низомнинг 11-бандига ўзгартириш киритиш ҳақида  Идораларнинг буйруқ ёки қарори  61277   16.05.2022  31.05.2022
23   Темир йўл кесишмаларидан фойдаланиш қоидаларига ўзгартиришлар киритиш ҳақида Идораларнинг буйруқ ёки қарори    61276  16.05.2022 31.05.2022
24   Йўналишга чиқиш олдидан автотранспорт воситаларини техник кўрикдан ўтказиш ҳамда йўловчилар, багаж ва юклар ташувларини амалга оширадиган ҳайдовчиларни тиббий кўрикдан ўтказишни ташкил қилиш тартиби тўғрисидаги низомнинг 11-бандига ўзгартириш киритиш ҳақида Идораларнинг буйруқ ёки қарори   61275  16.05.2022  31.05.2022
25   Рақамли назорат қурилмаларидан фойдаланиш тўғрисидаги йўриқноманинг 4-бандига ўзгартириш киритиш ҳақида Идораларнинг буйруқ ёки қарори   58708 18.03.2022  02.04.2022
26   Автобус йўналишлари ва шаҳар йўловчи ташиш транспортининг ноллик масофаларини ўлчаш тартиби тўғрисидаги низомнинг 3-бандига ўзгартириш киритиш ҳақида  Идораларнинг буйруқ ёки қарори 58706   18.03.2022 02.04.2022
27   Транспорт-логистика марказлари фаолиятини ва транзит транспорт йўлакларини ривожлантириш тўғрисида  Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси қарори 56938  22.02.2022  09.03.2022
28
Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Президенти Фармони
56176
2022-02-03
2022-02-18 09:23:41
29
Ўзбекистон Республикаси кемачилиги соҳасида хавфсизликни та'минлашга оид чора-тадбирлар тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси Қарори
55934
2022-01-26
2022-02-10 20:01:11
30
“Ўзбекистон Республикаси темир йўл транспортида юк ташиш қоидаларини тасдиқлаш тўғрисида”ги
Идораларнинг буйруқ ёки қарори
55927
2022-01-17
2022-02-01 11:39:15
31
“Ўзбекистон Республикасида темир йўл кесишмаларидан фойдаланиш қоидаларини тасдиқлаш тўғрисида”ги
55806
2022-01-13
2022-01-28 08:53:44
32
Транспорт соҳасида кадрларни қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш ҳамда илмий ва инновацион фаолият тизимини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида

Проекты разрабатываемых законодательных и нормативных актов
Знакомьтесь с текстом нормативно-правовых документов, разработанных Министерством транспорта, через портал Regulation.gov.uz!
Наименование документа
Тип документа
ID проекта
Дата вынесения на обсуждение
Дата завершения обсуждения
1 Об утверждении авиационных правил о назначении членов медико-летных комиссий в гражданской авиации Республики Узбекистан Приказ или постановление организаций 74894 04.01.2023 19.01.2023
2 О дальнейшем совершенствовании порядка прохождения разрешительных процедур в сфере гражданской авиации Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан 74815 17.01.2023 01.02.2023
3 О мерах по эффективному использованию активов акционерного общества” Узбекистон темир йуллари" Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан 73269 26.12.2022 10.01.2023
4 О внесении изменений в правила перевозки пассажиров и багажа воздушным транспортом Приказ или постановление организаций 72294 29.11.2022 14.12.2022
5 Об утверждении авиационных правил о выдаче медицинского заключения о прохождении медицинского освидетельствования в гражданской авиации Республики Узбекистан Приказ или постановление организаций 72282 29.11.2022 14.12.2022
6 О внесении изменений в “правила перевозки опасных грузов воздушным транспортом”Республики Узбекистан (УЗР Ак-198)  Приказ или постановление организаций 72276 25.11.2022 10.12.2022
7 О внесении изменений и дополнений в общий технический регламент О безопасности транспортных средств, работающих на сжатом природном газе, сжиженном нефтяном газе или смеси дизельного и газообразного топлива Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан 71957 30.11.2022 15.12.2022
8 Об обеспечении бесперебойной работы международного аэропорта” Самарканд “в связи с необходимостью строительства нового топливозаправочного комплекса в рамках соглашения о государственно-частном партнерстве между АО” Uzbekistan Airports “и УК ООО” Air marakanda" Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан  69200 18.10.2022 02.11.2022
9 Утратил силу приказ «Об утверждении Положения о порядке выдачи единых удостоверений, дающих право отдельным категориям граждан на бесплатный проезд в городском пассажирском транспорте (кроме такси)», а также изменения и дополнения к нему. Приказ или постановление организаций 68733 24.09.2022 09.10.2022
10 Об организации деятельности Агентства гражданской авиации при Министерстве транспорта Республики Узбекистан Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан   68393 23.09.2022 08.10.2022
11 “Об организации строительства нового грузового терминала международного аэропорта” Ташкент”имени Ислама Каримова"  Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан   67981 20.09.2022 05.10.2022
12 Об утверждении общего технического регламента О безопасности колесных транспортных средств, выпускаемых   Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан   66682 30.08.2022 14.09.2022
13   О внесении изменений и дополнений в Положение о порядке выдачи единых удостоверений, дающих право бесплатного проезда отдельным категориям граждан на городском пассажирском транспорте (кроме такси)  Приказ или постановление организаций  66666  19.08.2022 03.09.2022
14 Об утверждении международного договора Постановление Президента Республики Узбекистан 65989 16.08.2022 31.08.2022
15 О дополнительных мерах по дальнейшему развитию системы пассажирских перевозок в регионах Постановление Президента Республики Узбекистан 65592 10.08.2022 25.08.2022
16   О внесении дополнений в правила перевозки пассажиров и багажа автомобильным транспортом, утвержденные постановлением Кабинета Министров от 4 ноября 2003 г. N 482  Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан    65260  11.08.2022 26.08.2022
17   О мерах по улучшению позиции Республики Узбекистан в Индексе эффективности логистики  Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан   64632   23.07.2022  07.08.2022
18   Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан “О порядке субсидирования части затрат субъектов предпринимательства, приобретающих автобусы современного туристического класса”  Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан   63426 28.06.2022   13.07.2022
19   Об установлении конкретных мер, направленных на обеспечение первоклассной безопасности движения Ташкентского метрополитена  Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан  62729  22.06.2022  07.07.2022
20  Об утверждении Временного положения об определении необходимых земельных участков для отвода автомобильных дорог, определении придорожной зоны и порядке их использования Приказ или постановление организаций 62281 03.06.2022 18.06.2022
21  Об утверждении Временного положения об установлении размеров и порядке использования земель железнодорожного транспорта в пределах выделенной территории и охранных зон и границ Приказ или постановление организаций 62199 02.06.2022 17.06.2022
22  О внесении изменения в пункт 11 Положения о порядке инструктажа водителей по вопросам безопасности дорожного движения перевозчиком на автомобиле Приказ или постановление организаций 61277 16.05.2022 31.05.2022
23  О внесении изменений в правила пользования железнодорожными переездами Приказ или постановление организаций 61276 16.05.2022 31.05.2022
24  О внесении изменения в пункт 11 Положения о порядке организации технического осмотра автотранспортных средств и медицинского осмотра водителей, осуществляющих перевозки пассажиров, багажа и грузов перед выездом на маршрут Приказ или постановление организаций 61275 16.05.2022 31.05.2022
25  О внесении изменения в пункт 4 Инструкции по применению цифровых устройств управления Приказ или постановление организаций 58708 18.03.2022 02.04.2022
26  О внесении изменения в пункт 3 Положения о порядке измерения нулевых расстояний автобусных маршрутов и городского пассажирского транспорта Приказ или постановление организаций 58706 18.03.2022 02.04.2022
27
Деятельности транспортно-логистических центров
и по развитию транзитных транспортных коридоров
Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан
56938
22.02.2022
09.03.2022
28
О внесении изменений и дополнений в некоторые акты Президента Республики Узбекистан
Указ Президента Республики Узбекистан
56176
2022-02-03
2022-02-18 09:23:41
29
О мерах по обеспечению безопасности в сфере судостроения Республики Узбекистан
55934
2022-01-26
2022-02-10 20:01:11
30
"Об утверждении Правил перевозок грузов железнодорожным транспортом Республики Узбекистан”
Приказ или постановление организаций
55927
2022-01-17
2022-02-01 11:39:15
31
"Об утверждении Правил пользования железнодорожными переездами в Республике Узбекистан”
55806
2022-01-13
2022-01-28 08:53:44
32
О мерах по организации системы переподготовки и повышения квалификации кадров и научной и инновационной деятельности в транспортной сфере