Кўп бериладиган саволларга жавоблар
- Чиптангизда перрон рақами ва автобус давлат рақами кўрсатилади. Aвтовокзалдаги перронларнинг ҳар бирида белги бор, унга кўра керакли автобусингизни осонгина топишингиз мумкин.
2. Бепул чипта олиш учун болалар неча ёшда бўлиши керак?
- Бепул чипта 5 ёшгача бўлган болалар учун тақдим этилади. Сизда боланинг туғилганлик ҳақидаги гувоҳномаси ва ота-онанинг болани олиб чиқиб кетиш учун розилигини тасдиқловчи ҳужжат бўлиши керак.
3. Aвиачиптани сотиб олмай туриб, қанча муддатга уни брон қилишим мумкин?
- Бу сиз танлаган тарифга, шунингдек, қанча муддат аввал чипта брон қилинаётганига боғлиқ. Брон амал қилинишининг аниқ вақти ва унинг давомийлиги ҳақидаги маълумотни чипта сотиш кассаларидан олишингиз мумкин.
4. Мен чиптамни йўқотдим, уни қайтариб олсам бўладими?
- Ҳа, ва жуда осон. Сиз Узавтотранс кассаларига мурожаат қилишингиз, исм-шарифингизни ва рейсингизни ёки чиптанинг рақамини кўрсатишингиз керак ва у олдингизда тиклаб берилади.
5. Мени автобусга чиқаришмади, чипта пулини қайтариб олишим мумкинми?
- Ҳа, йўқотилган чиптани тиклашда бўлгани каби, Узавтотранс кассаларига мурожаат қилишингиз керак, у ерда пул қайтариб берилади. Автобусга чиқмаганингизда айбингиз бўлмаса, чипта нархи сизга ҳеч қандай жарима солмасдан қайтариб берилади.
6. Aвтобусда йўловчиларга тегишли уй ҳайвонларини ташиш мумкинми?
- Бу мумкин. Aсосий шарт - ҳайвонни багажда ташиш. Уй ҳайвонингиз саёҳат давомида бошқа йўловчиларга ва ҳайдовчига халақит бермаслигига ишонч ҳосил қилинг.
7. Менинг юкларим йўқолди, кимдан ёрдам сўраш керак?
- Aгар юкингизни топа олмасангиз, аниқ маълумот учун УзAвтоТранс диспетчерлик хизматига мурожаат қилишингиз ёки қўнғироқларни қабул қилиш марказига қўнғироқ қилишингиз керак.
8. Халқаро авиақатнов чиптасини қандай сотиб олиш мумкин?
- Халқаро рейс чиптасини сотиб олиш учун автовокзал кассасига мурожаат қилишингиз керак. Паспортингизни олиб келишни унутманг.
9. Мен учадиган рейс кечиктирилаётгани ёки кечиктирилмаётганини қандай билишим мумкин ?
- Сиз авиакомпания сайтидаги «Онлайн табло» бўлимига мурожаат қилган ҳолда рейсингизнинг терминалини аниқлаб олишингиз мумкин. Шунингдек, аэропортга келиб, зарурий маълумотларни учиш залидаги таблодан ҳам билишингиз мумкин.
10. Қандай турдаги самолётда учамиз?
- Жадвалда кўрсатилган ва чипта сотиб олаётганингизда сизга, балки, маълум қилинган самолёт тури техник ёки амалий сабабларга кўра ўзгартирилиши мумкин. Рейсингиз учун айнан қандай ҳаво кемаси тайёрланаётганини билиш учун рейсингизга йўловчилар ва юкларни рўйхатга олаётган авиакомпания ходимига мурожаат қилишингиз зарур бўлади.
11. Паспортимнинг амал қилиш муддати тез орада тугаётган бўлса, мен саёҳат қилишим мумкинми?
- Кўпгина мамлакатларда паспорт амал қилиш муддатига махсус талаблар мавжуд. Кўпинча паспортингиз амал қилиш муддати саёҳатингиз давомийлиги муддатидан анча узун бўлади. Бу талаблар сиз фуқароси бўлган мамлакат ва бошқа омилларга кўра фарқ қилиши мумкин. Илтимос, саёҳатингиз давомида борадиган барча мамлакатлар учун паспорт ва виза талаблари билан танишиб чиқинг ва паспортингиз амал қилиш муддати бутун саёҳатингиз учун яроқлилигига ишонч ҳосил қилинг.
12. Қўлда олиб юриладиган юк бепул юк меъёрига кирадими?
- Бепул ташиладиган юк меъёрига қуйидагилар киритилмайди:
- аёллар сумкаси, эркаклар портфели ёки қоғоз солинадиган папка;
- фотоаппарат, видеокамера;
- парвоз вақтида ўқиладиган босма нашрлар;
- оғирлиги 2 кг дан ошмайдиган ихчам компьютер;
- чақалоқ учун озиқ-овқат ва болалар учун йўл бешиги;
- соябон ёки ҳасса;
- пальто, плаш ёки бошқа устки кийим;
- қалин жун рўмол;
- қўлтиқтаёқ (агар у парвоз давомида йўловчига керак бўлса);
- оғирлиги 5 кг дан ва ўлчами ени, бўйи, баландлигини жамлаганда 115 см дан ошмаган,
Duty Free дўконидан сотиб олинган битта сумкадаги харидлар.
13. Сафар учун виза зарур эканлигини қандай билиш мумкин?
- Баъзи мамлакатлар саёҳатгача олиниши керак бўлган кириш ёки транзит визаларини талаб қилади. Сиз боришни режалаштирган ёки транзит парвозларингизда борадиган ёки маълум муддат давомида қоладиган мамлакатингиз элчихонасининг виза/консуллик бўлими билан боғланишингизни тавсия қиламиз. Кўплаб мамлакатлар ўзларининг расмий веб-сайтларида виза тартиби/виза олиш ҳақидаги маълумотларни жойлайдилар, шунингдек, зарурий маълумотни авиачипта брон қилишда агентингиздан ҳам билиб олишингиз мумкин. Зарурий виза ва белгиларнинг борлиги борасидаги масъулият тўлиқ йўловчиларда бўлади.

1. Как я найду свой автобус на автостанции?
- На вашем билете будет отображен номер перрона и государственный номер автобуса. Каждый из перронов на автовокзале имеет указательный знак, по нему вы легко определите нужный вам автобус.
2. На детей до скольки лет распространяются бесплатные билеты?
- Возможность бесплатного проезда предоставляется детям до 5 лет. При себе необходимо иметь свидетельство о рождении ребенка и документ, подтверждающий согласие второго родителя на перевозку ребенка.
3. Какие документы нужны для покупки билета на автобус?
- Если вы собираетесь на рейс между двумя городами Узбекистана - для взрослого человека нет необходимости предоставления документов. Если же вы намерены отправиться на рейс за пределы республики - при себе необходимо иметь паспорт.
4. Я потерял билет, можно ли его восстановить ?
- Да, и очень легко. Вам потребуется обратиться в кассу Узавтотранс, назвать ФИО и рейс, либо номер самого билета и его восстановят прямо при Вас.
5. Меня не пустили в автобус, можно ли вернуть деньги за билет?
- Да, как и в случае с восстановлением потерянного билета вам потребуется обратиться в кассу Узавтотранс, в которой будет произведен возврат. Если вы не попали на автобус не по вашей вине - стоимость билета вам вернут без каких-либо штрафов.
6. Можно ли перевозить животных в автобусе?
- Такое возможно. Главным условием является перевозка животного в багаже. Убедитесь, что ваш питомец перенесет поездку и не будет мешать другим пассажирам и водителю.
7. Мой багаж был утерян, куда обращаться за помощью?
- Если вы не можете найти свой багаж вам обязательно нужно обратиться за помощью в диспетчерскую службу Узавтотранс или позвонить в call-центр.
8. Как купить билет на международный рейс?
- Для покупки билета на международный рейс Вам понадобится обратиться в кассу автовокзала. Не забудьте взять с собой паспорт.
9. Как получить информацию о типе самолета выбранного вами рейса?
- Тип самолета, обозначенный в расписании и о котором вас проинформировали при покупке билета может быть изменен по техническим или коммерческим причинам. Чтобы узнать тип самолета выполняемого рейса вам необходимо обратиться к сотруднику аэропорта, осуществляющему регистрацию на рейс.
10. Как я могу заказать специальное питание?
- Специальное питание может быть заказано при бронировании и оформлении Вашего авиабилета.
11. Нужен ли билет младенцу до 2-х лет?
- Младенцу до 2-х лет для осуществления перелета необходимо приобретать авиабилет одновременно с приобретением авиабилета сопровождающему лицу.
12. Как получить официальное подтверждение перелета рейсами авиакомпании «Uzbekistan airways»?
- Авиакомпания предоставляет услугу по подтверждению и предоставлению подтверждающих документов. Пассажиру необходимо написать заявление с указанием ФИО, паспортных данных, номера авиабилета, направления, дату перелета и причину запроса.
Документ готовится в течение 5 рабочих дней и предоставляется бесплатно.
13. Что такое «аэропортовый сбор»?
- Во многих международных аэропортах установлены обязательные аэропортовые сборы. При продаже авиабилетов на рейсы АО «Uzbekistan airways» аэропортовые сборы включаются в стоимость билета.