Гендер тенгликка оид меъёрий ҳужжатларни ишлаб чиқиш
Бугунги кунда Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ва Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Тараққиёт дастурининг (БМТТД) Ўзбекистондаги ваколатхонаси томонидан “Тошкент-паст углеродли транспортга инвестициялар жалб этишни жадаллаштириш” лойиҳаси амалга оширилмоқда.
Лойиҳанинг асосий мақсадларидан бири яшил йўлакларни жорий этиш ва электробус ҳаракатларини йўлга қўйишда давлат сиёсати ва маҳаллий ҳокимият органлари ташаббусларини қўллаб-қувватлаш ва ҳаётга татбиқ қилишга кўмаклашишдан иборат.
Шунингдек, яшил инфратузилма лойиҳаларини жорий этиш, аёллар иштирокини таъминлаш лойиҳанинг асосий йўналишларидан бири.
Қонун ҳужжатлари таҳлил қилинганда аёлларга юк кўтариши 2,5 тоннадан ортиқ бўлган юк автомобиллари ва йўловчиларнинг сони 14 кишидан ошган автобусларни бошқаришга рухсат этилмаслиги аниқланди.
Қайд этиш жоизки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Хотин-қизларнинг меҳнат ҳуқуқлари кафолатларини янада кучайтириш ва тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлашга оид чора-тадбирлар тўғрисида” 2019-йил 7-мартдаги ПҚ-4235-сон қарорига мувофиқ 2019-йил 1-майдан аёллар меҳнатини муайян соҳа ёки касбларда қўллаш бўйича тақиқлар бекор қилиниши белгилаб қўйилган.
Бироқ, баъзи норматив-ҳуқуқий ҳужжатларда юқоридаги чекловлар сақлаб қолинган.
Транспорт вазирлиги томонидан бугунги кунда аёлларга юк кўтариши 2,5 тоннадан ортиқ бўлган юк автомобиллари ва йўловчиларнинг сони 14 кишидан ошган автобусларни бошқаришга рухсат берилишини назарда тутувчи қарор лойиҳаси ишлаб чиқилган.
Мазкур қарор қабул қилиниши натижасида олиб борилаётган ислоҳотларнинг мантиқий давомийлиги таъминланади ҳамда аёлларга қўшимча касб ва соҳаларда меҳнат фаолиятини олиб бориши учун ҳуқуқий асос мустаҳкамланади.
Қайд этиш жоизки, замонавий автотранспорт воситаларининг техник хусусиятлари аёлларга ушбу соҳаларда қулай бўлиши ва соғлиқлари учун зарарсиз меҳнат фаолиятларини олиб бориши учун имконият яратади.

Разработка нормативных документов, касающихся гендерного равенства
Сегодня Министерством транспорта Республики Узбекистан и представительством Программы развития Организации Объединенных Наций (ПРООН) в Узбекистане реализуется проект “Ташкент-ускорение привлечения инвестиций в низкоуглеродный транспорт”.
Одной из основных целей проекта является поддержка государственной политики и инициатив местных органов власти, а также оказание содействия при внедрении зеленых коридоров и организации движения электробусов.
Также одним из основных направлений проекта является обеспечение участия женщин при внедрении проектов зеленой инфраструктуры.
При проведенном анализе законодательства было установлено, что женщинам не разрешается управлять грузовыми автомобилями грузоподъемностью более 2,5 тонн и автобусами с числом пассажиров более 14 человек.
Следует отметить, что в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 7 марта 2019 года №ПП-4235 “О мерах по дальнейшему усилению гарантий трудовых прав и поддержке предпринимательской деятельности женщин” установлено, что с 1 мая 2019 года отменяются запреты применения труда женщин в определенных отраслях или профессиях.
Однако в некоторых нормативно-правовых актах указанные выше запреты сохранены.
На сегодняшний день Министерством транспорта разработан проект постановления, предусматривающий допуск женщин к управлению грузовыми автомобилями грузоподъемностью более 2,5 тонн и автобусами с числом пассажиров более 14 человек.
В результате принятия данного постановления будет обеспечено логическое продолжение проводимых реформ и укреплена правовая основа для осуществления женщинами трудовой деятельности в дополнительных профессиях и сферах.
Стоит отметить, что технические характеристики современных транспортных средств позволяют женщинам осуществлять свою деятельность в комфортных условиях, без вреда для их здоровья.